středa 30.9.2020, svátek má Jeroným
Úvodní stránka
Kultura dnes
Kam zítra
Multikina
Kalendář akcí
Začíná za chvíliVšechna města
Hledejte v   RubrikyMoje pravidelná dávka emocí


29.6.2008 | 0:00
 
Recenze CD Živé kvety – Bez konca

Bratislavská kapela Živé kvety není širší veřejnosti v Česku, ale ani na Slovensku, příliš známá, což je však velká škoda. Dokazuje to i jejich poslední nahrávka Bez konca. Patří k těm albům, které vás chytnou hned od začátku, dokáží zvednout sebehorší náladu ale také vás i po dlouhé době nutí o něm stále přemýšlet.

Živé kvety se od ostatních kapel odlišují ve svých písních především svou společenskou angažovaností s vyhraněnými názory. Byť s jejich postoji nemusíte vždy souhlasit, a mohou během poslechu desky začít i unavovat, je třeba je ale minimálně respektovat za odvahu vyjádřit svůj názor a nezpívat pouze nekonfliktní písně o lásce. „Frontwomanka“ a textařka Lucia Piussi sice není bůhvíjaká zpěvačka a na její trochu drsnější hlas je třeba si trochu zvyknout, vnímavého posluchače ale určitě osloví emotivností a upřímností svého projevu.

Hudebně jde o jednoduchý rock´n´roll, semtam okořeněný akustickými nástroji, klavírem, houslemi či akordeónem. Určitou hudební sterilitu ale plně vynahrazuje hlavní devíza kapely, kterou jsou výborné texty (s typickými častými odkazy na Bratislavu). Nebudu žádný z nich zvlášť vyzvedávat, protože výborný text je prakticky v každé písni na albu.

Z tohoto důvodu se mi také těžko vybírají nejoblíbenější písničky, protože celé album je mimořádně silné jako celek i jako jednotlivé songy. Slabší mi přijde jen závěrečná trochu laciná Ľúbím ťa (která svým sladkým textem navíc trochu vyvrací poselství svobodomyslné a emancipované ženy z písně Samou nehou). Kdyby celé album končilo předposlední výbornou atmosférickou písní Zahoď to trápenie, vyznělo by ještě o trochu silněji.

Povedený je i obal alba (i když někomu může přijít titulní fotografie s kůzlátky dost kýčovitá), který obsahuje rukopisy textů, které se na něm objevují.

Seznam skladeb: 1. Život je rozprávka, 2. Silný jak lev, 3. Samou nehou, 4. Plynúť, 5. Zas je to všetkým jedno, 6. Slovník živých slov, 7. Vzácne, 8. Bez konca, 9. Daniel Tupý, 10. Z prachu a popola, 11. Zahoď to trápenie, 12. Ľúbim ťa. Celkový čas: 49:34. Vydalo nakladatelství Slnko records. 
  Obrázky ke článku

 

Více obrázků   


  Doporučujeme


  Hejbejte.se!
 


Bavte.se: Kolektiv  |  Napište nám  |  Připojte se k nám  |  © Copyright 2005 - 2006, iD-SIGN, Všechna práva vyhrazena