čtvrtek 19.9.2019, svátek má Zita
Úvodní stránka
Kultura dnes
Kam zítra
Multikina
Kalendář akcí
Začíná za chvíliVšechna města
Hledejte v   RubrikyTřikrát za literaturou s Jiřím Weinbergerem


29.3.2008 | 10:00
 
Básník, textař a esejista Jiří Weinberger se narodil 2. července 1946 v Brně...

Vystudoval obor Matematická statistika na Matematicko-fyzikální fakultě UK (1974 RNDr., 1991 CSc.). Po studiích pracoval ve Státním výzkumném ústavu materiálu, věnoval se biokybernetice a od roku 1991 působí jako ředitel konzultační a softwarové firmy, kde se specializuje na problematiku řízení projektů a jejich rizik. Výsledky své práce představil ve více než stovce odborných publikací uveřejněných v České republice i v zahraničí. Žije v Praze.

Literární tvorba Jiřího Weinbergera souvisí s jeho hereckými aktivitami (vystudoval herectví na LŠU, kde ho ovlivnil Ivan Vyskočil). Řada Weinbergerových básnických textů zhudebněná Michalem Víchem, Václavem Lahodným a dalšími se stala základem improvizovaných kabaretních pásem. Weinbergerova poezie se nese v duchu nonsensu, což ji spolu s hravým charakterem výtvarné i grafické podoby knižních vydání vřazuje i do okruhu písemnictví pro děti. Sbírky Povídá pondělí úterku a Ach ty plachty, kde je mám? představovaly v druhé polovině 90. let výrazné oživení stagnující dětské poezie. Weinberger právem vzbudil pozornost funkční i tvarovou synkretičností a intertextuálními vazbami.

Vedle textů, které odkazují k tradičnímu rozměru nonsensové poetiky a sestávají z rytmizovaných rýmovaných obrazů s humorným i absurdním vyzněním (například text Šla teta Štěpa, jenž je parafrází anglických nursery-rhymes), se objevují i osobité verše, kde nonsensové postupy ústí až v krutou ironii (Divil se chodec po Praze). Autor bravurně zvládá hru s jazykem.

Redakce bavte.se vám doporučuje sbírku Weinbergerových překladů jadrných básní amerického autora Ogdena Nasha nazvanou Kdyby Ogden uměl česky.

Pozvánky:

4.4.2008, 19:30 – autorské čtení: Jiří Weinberger (groteskní poesie) a Inka Hanušová (poesie) s doprovodem klasického a jazzového klavíru Igora Tausingera.
Galerie Nová síň, Voršilská 3, Praha 1

7.4.2008, 20:00: Synergické efekty hudby a textu:
Martin Chrenčík, Jiří Milota, Michaela Pávová a Jiří Weinberger
Rybanaruby, Mánesova 87, Praha 2 (86 kroků od stanice metra Jiřího z Poděbrad)

12.4. 2008, 15:00: Repríza představení a křest stejnojmenného CD Myška z bříška; Hudba: Jan Vondráček, texty písní: Jiří Weinberger
Představení je deklarováno jako dětské. Tak tomu sice je, ale hra je určena i pro dospělé.
Divadlo v Dlouhé, stanice metra nám. Republiky.
více info na: http://www.divadlovdlouhe.cz/index.php?show=predstaveni&id=121 
  Obrázky ke článku


 

Více obrázků   


  Doporučujeme


  Hejbejte.se!
 


Bavte.se: Kolektiv  |  Napište nám  |  Připojte se k nám  |  © Copyright 2005 - 2006, iD-SIGN, Všechna práva vyhrazena