středa 30.9.2020, svátek má Jeroným
Úvodní stránka
Kultura dnes
Kam zítra
Multikina
Kalendář akcí
Začíná za chvíliVšechna města
Hledejte v   RubrikySíla srdce - Slabost světa


19.10.2007 | 21:15
 
Emočně vypjatý film o lidské lásce a nenávisti.
Těm z vás, kteří bedlivě sledují dění na zahraniční politické scéně, jistě neunikla nedávná aféra s únosem a následnou popravou amerického židovského novináře Daniela Pearla pákistánskými teroristy. Jelikož se Hollywood tu a tam dotkne i politiky, celou záležitost připomíná a zvěčňuje nejnovější film s Angelinou Jolie.

Již z této úvodní informace můžete snadno vyvodit, co vás bude v kině čekat: politicky angažovaná dávka emocí, u které již předem znáte hlavní zápletku a především její konec. Toho si samozřejmě byli vědomi i autoři scénáře, a proto svoji pozornost zaměřili na to, jak k únosu dojde a jak se s tím jednotlivé postavy vyrovnávají. Nejedná se tedy ani tak o film s příběhem jako spíše o záznam rekonstrukce a vyšetřování celého incidentu.Týmu vyšetřovatelů, jenž se skládá z žurnalistů, Pearlovy rodiny a jeho přátel a několika amerických, pákistánských a mezinárodních investigativních a ozbrojených organizací, vévodí Pearlova manželka Mariane a kolegyně novinářka v jednom. Tu ztvárnila Angelina Jolie, která se po celou dobu filmu pere o hlavní roli s nadějí, jež tvoří veškerou náplň filmu, který s sebou nese veškerá omezení snímku podle skutečné události (scénář je dokonce napsán podle knihy, kterou napsala samotná Mariane).

Snímek se snaží vytvořit hutnou atmosféru, ale jeho největším a patrně jediným materiálem, ze kterého může cokoliv vystavět, jsou emoce a psychologie postav, ať už se jedná o vytrvalost, se kterou celý tým pátrá po ztraceném novináři; odvahu, se kterou se krok za krokem přibližuje k pravdě, jež nemusí být příjemná; naději na dobrý konec, která pulsuje tu silně a tu slabě; a pochopitelně závěrečné citově zabarvené přijetí zprávy o tragickém vyvrcholení celého úsilí, jež se snaží vyhnout patetickým scénám, jak jen to jde.Angelina Jolie, středobod celého filmu, mluví poměrně zbytečným francouzským přízvukem a její obsazení dává vzniknout otázce, jestli by role odvážné těhotné Mariane nemohla lépe sloužit coby skvělá příležitost nějaké začínající herečky, jež by se k ostatním, zcela záměrně nevýrazným a neznámým tvářím hodila patrně lépe. Tato úloha poněkud idealizované osobnosti, která k únoscům svého manžela necítí ani špetku nenávisti a přes veškerá úskalí si snaží zachovat nadlidskou sílu svého lidského srdce, Angelině sice pravděpodobně pomůže k nominaci na Oscara, ačkoliv to spíše než kvůli odvedenému výkonu, který není vyloženě špatný, bude díky zmíněné politické angažovanosti.Síla srdce poukazuje na významnou a médii často propíranou kauzu a třebaže toho z hlediska běžného diváka nemůže nabídnout tolik, tragickému incidentu postavila důstojný pomník.

Naše hodnocení: 6/10 - vkusné, jednostranné, stereotypní

A Mighty Heart
Hrají: Angelina Jolie, Dan Futterman, Archie Panjabi, Mohammed Azfal a další
Scénář: John Orloff, Mariane Pearl
Režie: Michael Winterbottom
USA / UK, 2007, 100 minut
Premiéra v ČR: 18.10.2007


 
  Obrázky ke článku


 

Více obrázků   


  Doporučujeme


  Hejbejte.se!
 


Bavte.se: Kolektiv  |  Napište nám  |  Připojte se k nám  |  © Copyright 2005 - 2006, iD-SIGN, Všechna práva vyhrazena