pondělí 30.3.2020, svátek má Arnošt
Úvodní stránka
Kultura dnes
Kam zítra
Multikina
Kalendář akcí
Začíná za chvíliVšechna města
Hledejte v   RubrikySiraex 2016 aneb ohlédnutí se za dalším úspěšným ročníkem současného scénického tance


21.8.2016 | 20:00
 
Již desátý ročník festivalu SIRAEX, který představuje současný tanec skrze soubory české i zahraniční, profesionální i amatérské, přilákal do malebného města Klášterec nad Ohří diváky z celé republiky.
SIRAEX se koná v Klášterci nad Ohří již od roku 2007. Přináší průřez profesionálním i amatérským scénickým tancem. Vystřídaly se na něm špičky českého současného tance – NANOHACH, VerTeDance, ME – SA, Pražský komorní balet i Dekkadancers. Pozvání přijali umělci z různých evropských zemí a opakovaně na něj zavítali tanečníci z dalekého Mexika.

Jde o velmi nevšední, nekomerční kulturní projekt, který zakotvil mezi tradičními akcemi malebného města na severozápadě republiky.

Základní umělecká škola ve spolupráci s městem Klášterec nad Ohří a za podpory Ústeckého kraje, Státního fondu kultury ČR, Nadace Život umělce a dalších, letos připravila jubilejní 10. ročník.

Od 16. do 19. srpna se mohli zájemci zúčastnit odpoledního programu, který byl naplněn nejen tanečními workshopy, ale například i žonglováním, jež probíhaly v krásném prostředí zámeckého parku, a každý večer mohli diváci zavítat na unikátní vystoupení, která se konala na zámeckém nádvoří.

Festival dává prostor začínajícím choreografům, ale k vidění jsou i ti nejlepší profesionálové. Díky SIRAEXu již celou dekádu dochází k setkávání amatérského scénického tance s profesionálním a poloprofesionálním scénickým tancem a současný tanec je představován v netradičních prostorách, jakými jsou zámecký park, zámecké nádvoří, prostory Salla Terreny a další.

Redakce nenudtese.cz se letos zaměřila v rámci festivalu zejména na vystoupení britsko-české tanečnice Andrey Miltner.

Andrea Miltner se letos představila v rámci festivalu celkem dvakrát; poprvé ve vlastní choreografii s názvem Kontrapunkt, spolu s maďarskou tanečnicí Ritou Góbi, podruhé sólově v choreografii Tranzmutace, v režii Jana Komárka, který současně řídil světelný a zvukový design.

Autorská choreografie Kontrapunkt je inspirována mikrosvětem hmyzu a jde o interakci dvou individualit, byť odlišných, ale podléhajících neúprosně shodným zákonům. Absolutní preciznost pohybu vyvolávala tísnivý pocit robotičnosti až mechaničnosti. Veškerou mimikou tanečnic byl pouze pohyb jejich "naprogramovaného" těla. Ladnost a líbivost zde neměla žádný prostor, zbyla pouze dřeň, podstata pohybu a gest. Strojová automatičnost a zároveň puzení z tohoto koloběhu vystoupit, vybočit a osvobodit se, najít cestu k sobě samému, k vlastní přirozenosti a především k tomu druhému, vedly v závěru k totální vyčerpanosti, avšak zároveň k osvobozující katarzi.

Minimalistická choreografie, silný výraz a dokonalá práce s vlastním tělem sugestivně vtáhly diváka do příběhu ponurého až děsivého, ve kterém člověk-stroj, nebo snad člověk-živočich, svádí boj sám se sebou a snaží oprostit se od fatální spoutanosti.

Sólovou choreografii Tranzmutace lze vnímat jako křehký obraz o naplnění či nenaplnění lidského snu. Nesmírná touha vzlétnout koliduje s neschopností oprostit se od zbytnělých křídel vlastní iluze, která nejenže tělo neunesou, ale brání mu v přirozeném pohybu a v posledku jej deformují. Choreografii lze vnímat také jako obraz střetnutí vnitřního světa s realitou. I zde je patrná sugestivní dávka úzkosti a bezmoci, a přesto vyústění vede symbolicky k osvobozujícímu a milosrdnému úniku "někam jinam".

I letošní ročník festivalu SIRAEX dokázal divákům znalým i méně znalým tanečního světa a prostoru představit širokou škálu variabilních choreografií, skvělé taneční výkony, nadějné talenty a v neposlední řadě hluboké emoce předané skrze umně zvládnutou "řeč těla".

Autorky: Pavlína Jana Lörinczová a Martina Doležalová


Nemáte s kým vyrazit? Tak někoho pozvěte

 

   Obrázky ke článku

 

Více obrázků   


  Doporučujeme


  Hejbejte.se!
 


Bavte.se: Kolektiv  |  Napište nám  |  Připojte se k nám  |  © Copyright 2005 - 2006, iD-SIGN, Všechna práva vyhrazena