středa 19.2.2020, svátek má Patrik
Úvodní stránka
Kultura dnes
Kam zítra
Multikina
Kalendář akcí
Začíná za chvíliVšechna města
Hledejte v   RubrikyPremiérový autorský večer Hany Polanské Turečkové ve Studiu Alta


14.7.2016 | 10:00
 
V úterý 19. července od 20 hodin proběhne ve Studiu Alta autorský večer renomované choreografky Hany Polanské Turečkové, v rámci nějž bude uvedena premiéra jejího díla Choreografická cvičení I. a jako host večera vystoupí Pražský komorní balet s choreografií Černé zrcadlo.
„Choreografická cvičení jsou mým nezávislým autorským projektem,” říká Hana Polanská Turečková. “Přizvala jsem tým umělců, se kterým pracuji delší čas, a společně zkoumáme věci, které jsou pro naši tvorbu určující.” Premiéra „Choreografická cvičení I.“ je tak logickým vyústěním čtyřleté spolupráce choreografky a malíře Vladimíra Houdka, v rámci jejichž spolupráce vznikají filmové nebo jevištní koláže malby a tance hledající definici vztahu mezi jazykem obrazového ztvárnění a těla. Dramaturgickým poradcem je zde kurátor a umělec Jiří Havlíček, který se o tvorbu obou umělců dlouhodobě zajímá.

“Má spolupráce s Vladimírem Houdkem trvá již od roku 2013, kdy jsme spolu uvedli premiéru pohádky Kdo je na světě nejmocnější, která vznikla na objednávku Pražského komorního baletu,” říká Hana Polanská Turečková. “Následovala dvě filmová díla a existenciální abstraktní choreografie Černé zrcadlo, jejíž reprízu mohou vidět diváci v rámci mého autorského večera. Momentálně pracujeme současně na dvou projektech – již zmíněných Choreografických cvičeních I. a Mystériu času – choreografii, která bude mít premiéru v prosinci, a vzniká také na zakázku pro PKB. Tyto dva poslední projekty, ač mají úplně rozdílné téma i cíl či ambice, se navzájem prolínají.”

Hana Polanská Turečková se v Choreografických cvičeních I. tentokrát pokouší v návaznosti na geometricko-abstraktní, ale silně symbolickou Houdkovu malbu, analyzovat choreografickou práci ve vztahu k abstraktní formě pohybu vyjevující obsah. V kontextu historie se zde navazuje na pojetí těla jako loutku. Tento koncept je silně inspirován mechanistickomystickým pojednáním Heinricha von Kleista z roku 1810 – „Tanečník a loutka“, jež ovlivnilo choreografickou tvorbu např. Michaila Fokina, Oskara Schlemmera a Samuela Becketta. K představení bude vydána brožura s anglicko-českým překladem Kleistova pojednání a s vizuálním esejem Jiřího Havlíčka.

Nemáte s kým vyrazit? Tak někoho pozvěte

 

   Obrázky ke článku

 

Více obrázků   


  Doporučujeme


  Hejbejte.se!
 


Bavte.se: Kolektiv  |  Napište nám  |  Připojte se k nám  |  © Copyright 2005 - 2006, iD-SIGN, Všechna práva vyhrazena