čtvrtek 19.9.2019, svátek má Zita
Úvodní stránka
Kultura dnes
Kam zítra
Multikina
Kalendář akcí
Začíná za chvíliVšechna města
Hledejte v   RubrikyFestival Kytara napříč žánry byl zahájen osobitými a originálními výstupy Steva Andelsona a Atonína Pevaly


12.10.2015 | 10:00
 
V koncertní síni Atrium na pražském Žižkově včera proběhl zahajovací koncert již 18. ročníku unikátního festivalu Kytara napříč žánry, který i letos přichystal pro diváky ojedinělé osobnosti se svérázným stylem hry na (nejen) kytaru.
Komorně laděný večer zahájil sólista Antonín Pevala, který na akustickou kytaru zahrál jak skladby klasické, tak výběr ze svých aranží populárních písní, např. Mad World od Tears for Fears (aktuálně známější je možná předělávka od Garyho Julese) nebo úspěšný hit od formace Blue Effect, který proslavil Hřebejkův film Pelíšky, Slunečný hrob (z původního anglického názvu Sunny Grave, někdy nesprávně uváděný jako Sluneční hrob).

Antonín Pevala, student Konzervatoře Pardubice v oboru hry na akustickou kytaru, který s úspěchem vyhrává nejrůznější kytarové soutěže v České republice a kterého širší české publikum může znát mj. z televizní soutěže Talentmánie, oslovil diváky zejm. svou dokonale rytmicky i technicky zvládnutou verzí skladby Sunshine od The Reign of Kindo, amerického jazzového uskupení, pro které je typický důraz na dynamiku skladeb a umělecká náročnost zejména v perkusivních blocích. Antonín Pevala si se skladbou, kterou považuje za svou „srdcovku“, poradil nadmíru profesionálně a osobitě. 


Stejně výrazný byl i Pevalův přídavek, v němž předvedl svůj svébytný „EGGstyle“, totiž hru levou rukou na pražce kytary, zatímco pravá si „pohrává“ v rytmu melodie se speciálním modrým vejcem, které funguje na principu miniaturní rumbakoule. 


Po přestávce se divákům představil Steve Andelson se svou hrou na legendární nástroj chapman Stick (často mezi hráči označovaný pouze jako „stick“), což je elektrický strunný nástroj vynalezený Emmettem Chapmanem na začátku 70. let 20. století, který je odvozen od kytary i baskytary a je pro něj charakteristická rozsáhlá škála tónů, neboť obsahuje melodické i basové struny. Pro posluchače může skladba zahraná na chapman stick působit tak, jako by byla hraná několika nástroji najednou.

Steve Andelson, který kromě hry na champan stick pořádá v New Yorku jazzový festival a v Brooklynu vyučuje hře na kytaru, zahrál v Praze některé své původní skladby, ale také cover verze od slavných tvůrců, např. od Stinga nebo The Beatles. Bylo milé, že Andelson, po pochvale věnované akustice koncertní síně Atrium, využil komornosti prostoru, ve kterém zahajovací koncert probíhal, a v průběhu svého výstupu komunikoval s diváky, mluvil o svém nástroji, o svých skladbách i milovaném New Yorku.


Na závěr pozval Andelson na jeviště Antonína Pevalu, aby ho doprovodil hrou na své pověstné „vejce“, které Pevala posléze vyměnil za svou kytaru. Hudebníci zahráli dohromady dvě skladby a přidali krátkou, ale o to sugestivnější jam session. 


Po koncertě následoval jako tradičně příjemný „zahajovací raut“ pro všechny diváky, kteří koncert navštívili. Ti tak měli možnost poznat osobně a promluvit si „face to face“ jak s organizátorem festivalu, Stanislavem Barkem, tak vystupujícími umělci – zážitek, který málokterý festival nabízí a který je neocenitelný.

Steve Andelson zahraje v rámci festivalu českému publiku ještě několikrát, dnes v ústřední budově pražské Městské knihovny na Mariánském náměstí, kde spolu s ním vystoupí Radim Zenkl (CZ/USA, mandolína, flétny, didgeridoo), Radim Duda (CZ, chapman stick) a Norbi Kovács (CZ, kytara).

Předprodej vstupenek: www.colosseumtickets.cz Tel. 223 539 623

Vstupenky je možné objednat přes e-mail : knz@volny.cz

Více informací k programu festivalu: http://www.kytaranapriczanry.cz/

Fotografie k článku vytvořila: Sylvie Bertlíková 
 
  Obrázky ke článku 

Více obrázků   


  Doporučujeme


  Hejbejte.se!
 


Bavte.se: Kolektiv  |  Napište nám  |  Připojte se k nám  |  © Copyright 2005 - 2006, iD-SIGN, Všechna práva vyhrazena