středa 19.2.2020, svátek má Patrik
Úvodní stránka
Kultura dnes
Kam zítra
Multikina
Kalendář akcí
Začíná za chvíliVšechna města
Hledejte v   RubrikyUnikátní muzeum, které pobaví i poučí, v historickém centru Prahy


2.7.2015 | 17:00
 
Ideálním plánem na horké letní dny je návštěva důvtipného, klimatizovaného Muzea nočníků a toalet v centru Prahy na Albertově, které je vzdáleno jen pár kroků od břehu Vltavy a je situováno v blízkosti rozličných kaváren a vináren.
Muzeum pojímá největší sbírku historických nočníků a toalet na světě a je přehledně koncipováno s bystrostí a vtipem. Najdete tu nejrůznější kuriozity, jako například nočník vytvořený jako upomínkový předmět ke stříbrné svatbě královny Alžběty II. a prince Filipa.


Více jak 2000 exponátů zahrnuje mimo jiné také empírovou noční vázu pro Napoleona z roku 1815 nebo nočník pro Lincolnovu ložnici z roku 1892. 


Unikátní kolekci tvoří solitérní exponáty s popisem původu. Zajímavými předměty jsou i nočníky hotelové a lodní, (najdete tu také model od společnosti, která dodala toalety na loď Titanic), které byly vyráběny v malých sériích pro zadavatele, dámské nočníky bourdaloue, pánské a dámské urinály, chlapecké nočníky, francouzské svatební nočníky, které sloužily pouze k přípravě sladkého svatebního pokrmu, propagandistické nočníky s podobiznami nenáviděných vládců i žertovné dárky s legračními obrázky a nápisy, dokonce i s hracím strojkem, ale také mycí soupravy.

Muzeum vás také poučí o historii a vývoji toalet od časů minojské kultury přes starý Egypt, Řecko a Řím, až po středověk, renesanci, manýrismus, baroko, klasicismus, biedermeier a konečně novodobější historii století 20. i století 21. Dokonce se dozvíte i o biblické zmínce o skatologických potřebách, a to skrze velmi vtipnou instalaci. Ekologické nadšence jistě zaujme skutečnost, že muzeum ze svého titulu návštěvníkům přirozenou, nenásilnou formou vštěpuje také kupříkladu myšlenku šetření vodou. 


Mezi exponáty nechybí ani některé ryze české výrobky, např. z Beskyd, nebo zahraniční výrobky, které se zajímavými shodami okolností ocitly v Čechách, jako například anglický Little Toidey z roku 1890, který do muzea doputoval z Londýnské ulice na Praze 2.

Sbírka je doprovázena také tematickými obrazy různých autorů. Na pokladně lze zakoupit opravdu zajímavé suvenýry, jako např. repliku kontroverzního uměleckého díla Artist´s Shit italského umělce Piera Manzoniho, ovlivněného tvorbou Marcela Duchampa. Pro ty, kteří netuší, oč běží: v květnu roku 1961 Manzoni nashromáždil své vlastní výkaly do devadesáti očíslovaných plechovek, z nichž každá obsahovala přesně 30 gramů exkrementů. Autor plechovky označil nápisem „100% čisté umělcovo hovno“ v italštině, angličtině, francouzštině a němčině a prodával je podle tehdejšího kurzu zlata. Jejich současná cena na aukčních trzích dosahuje přibližně 30 000 až 80 000 liber (vystavené jsou i v londýnské Tate Gallery), ale důmyslnou repliku v Muzeu nočníků a toalet můžete zakoupit cca od 100 do 150 Kč. 


V muzeu aktuálně probíhá výstava s názvem Nočníky pro Mathildu, kterou tvoří 30 nočníků, které nazdobily známé osobnosti v rámci charitativního projektu – výtěžek z dražby poputuje na konto Nadačního fondu Mathilda na pomoc nevidomým. Některé exponáty budou po čas karlovarského Mezinárodního filmového festivalu vystaveny u hlavního partnera akce, Barrandov Studio, v Becherově vile v Karlových Varech, odkud se vrátí do Muzea nočníků a toalet, kde výstava potrvá až do 30.10. Počátkem listopadu proběhne jejich aukce. Pod záštitou hraběnky Mathildy Nostitzové se na projektu podílejí například Blanka Matragi, Bára Basiková, Jiří Menzel, Dana Batulková, Stanislav Bernard, Michal Horáček, Ivana Chýlková, Petr Jákl, Petr Janda, Agáta Prachařová ad.

Nočník zdobený hraběnkou Nostitzovou. 

Muzeum je otevřeno každý den s výjimkou pondělí od 10:00 do 18:00 a díky výhodnému situování je nasnadě zajít si odtud na dobrý oběd, večeři, kávu nebo víno do některé z okolních restaurací, nebo se vydat k řece na příjemnou procházku po Náplavce.

Více informací na: http://www.muzeumnocniku.cz/index.php/cs/ 
  Obrázky ke článku


 

Více obrázků   


  Doporučujeme


  Hejbejte.se!
 


Bavte.se: Kolektiv  |  Napište nám  |  Připojte se k nám  |  © Copyright 2005 - 2006, iD-SIGN, Všechna práva vyhrazena