středa 19.2.2020, svátek má Patrik
Úvodní stránka
Kultura dnes
Kam zítra
Multikina
Kalendář akcí
Začíná za chvíliVšechna města
Hledejte v   RubrikyProč na Designblok


9.10.2013 | 18:00
 
Jste příznivci trendů? Láká vás nevšední moderna i léty prověřené designové prvky, či Vás zajímá móda a šperky? Pak je pro Vás letošní Designblok tím pravým místem.
Letošní 15.ročník přehlídky nejen českého designu Designblok 2013 byl odstartován. Koná se v Praze od 7.do 13.října 2013. Hlavní přehlídky jsou situovány tentokrát na tři místa. Superstudio hlavní výstavní prostor je tentokrát situován do industriálních kulis Nákladového nádraží Žižkov, kde se prezentují známé české firmy zabývající se zejména interiérovým designem, nábytkem, svítidly, koupelnovým vybavením, elektrem atd. Ale také zde najdeme expozice jednotlivých uměleckých škol a jejich ateliérů UMPRUM, FUD, SUŠ Jihlava a další a stánky odborných a lifestylových časopisů. Bohužel kromě instalace ve vagónech přistavěného vlaku nedokázali pořadatelé vytěžit potenciál zdejšího místa.

Dalším útočištěm milovníka designu je tzv. Openstudio neboli Laboratoř současného designu, v Kafkově domě hned vedle kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí. Představují se zde prezentace designérů, designérských studií, škol a uskupení, které jsou více koncepty a studie než výrobky. Vládne tu divoká inspirace, které jakoby letos chyběla právě u tak velkolepého a inspirativního prostoru jakým je nádraží Žižkov.

Třetím místem je Art House umístěný v Colloredo-Mansfeldské paláci v těsné blízkosti Karlova mostu. Zde kurátoři Designbloku vybrali a oslovili ty nejlepší nejen z Čech (svoji prezentaci tu má i Matali Crasset, Hans van Bentem, nebo Kiki van Eijk & Joost van Bleiswijk a Vika Mitrichenko). Najdeme tu nádherné „ barokní“ šperky Evy Eisler. Které díky kombinaci úlomků barokních řezeb a současného kovového lanka přesně zapadají do zdejšího výjimečného prostoru zchátralého, zaprášeného a opuštěného paláce. Další prací, která mě zaujala je kolekce váz, mís a dalších artefaktů Jakuba Berdycha z roztaveného voskovaného čediče, která vznikla jako pocta Stanislavu Libenskému, je však svébytnou prací inspirovanou brutálností průmyslové výroby.

Kromě těchto tří objektů probíhá Designblok také na mnoha dalších místech v Praze. Zde bych se chtěla zmínit zejména o FOX Gallery, kde skupina šperkařů UNOSTO připravila výstavu nazvanou Kolektivní laboratoř. Představují zde shrnutí své roční práce. Inspirací jsou jim přírodní jevy, matematické zákony, ale také technické i estetické vlastnosti materiálů, se kterými pracují. Setkáváme se tak s výjimečnou kolekcí autorského šperku, kde je důležitá samotná estetická kvalita materiálu jeho působení a důkladné řemeslné zpracování .


Alena Hesounová ve své kolekci Pasifloras nechala inspirovat květy exotické rostliny Granadilly. Stylizované květy v jejích náhrdelnících a brožích jsou ručně vyřezávané z pozlacené a postříbřené mosazi a spojované pouze vzájemným proplétáním.

Lucie Houdková pokračuje ve své dlouhodobé práci na kolekci Bondáž. Z pryže a nití vytváří organické tvary, které pod jejím rukama rostou, bují a připomínají živou hmotu.

Náhrdelníky Pillars Markéty Richterové byly inspirovány optickým jevem známým jako halový světelný sloup. Vzniká tak překvapivý proud paprsků, které autorka evokuje ve svých špercích vytvořených z uhlíkových tyčinek, epoxidové pryskyřice a plátkového zlata.

Kateřina Řezáčová rozvíjela svoji loňskou kolekci Layva. Představuje nové brože a pohyblivé závěsy opatřila vnitřním prostorem, který může fungovat jako schránka nebo tajemný prostor.

Kolekce šperků Martina Vernera nazvaná Voronoi je založená na matematickém principu Voroného diagramu. Autor na stejném principu vystavěl šperky ze stříbra a onyxů.

Kateřina Matěchová a Karla Olšáková z dvojice Dechberoucí načas opustily práci s betonem a představují náhrdelníky z kovových prvků. Autorky dávají drátěným elementům řád, množí je a sestavují v pevnou, silnou strukturu, která kontrastuje s křehkostí jednotlivých komponentů.
Titanové prsteny Kláry Šípkové připomínají Popelčin oříšek. Navlečené na prstě mají kompaktní tvar, ale po sejmutí je možné je rozevřít a odhalit osobní vzkaz, který ukrývají.

A protože vernisáž výstavy se koná až v sobotu 12.10.2013 v 16:00 máte stále možnost setkat se s autory a jejich šperky , ale i příběhy, které jsou ukryté v jednotlivých špercích. Zjistit, že šperk není jen zlato, co se třpytí.
Výstava potrvá od 7.10. do 1.11.2013.

Součástí Designbloku je také Designblok Premier Fashion Week, který prezentuje současné české návrháře a módní značky. 
  Obrázky ke článku

 

Více obrázků   


  Doporučujeme


  Hejbejte.se!
 


Bavte.se: Kolektiv  |  Napište nám  |  Připojte se k nám  |  © Copyright 2005 - 2006, iD-SIGN, Všechna práva vyhrazena