pátek 3.4.2020, svátek má Richard
Úvodní stránka
Kultura dnes
Kam zítra
Multikina
Kalendář akcí
Začíná za chvíliVšechna města
Hledejte v   RubrikyFestival La Película nabízí klenoty z filmových archivů v čele s debutem Carlose Saury Páskové


13.2.2012 | 10:00
 
Zítřkem počínaje bude zahájen již sedmý ročník festivalu La Película, který se odehraje tradičně v pražském Kině Světozor, a to ve dnech 14. – 19. února, a od 20. do 26. února v brněnském Kině Art. Vstupenky v jednotné ceně 100 Kč jsou v prodeji v pokladnách a na webu kina Světozor a Art; kompletní program je k dispozici na www.lapelicula.cz.
Vedle nejaktuálnější španělské filmové produkce nabídne festival La Película i celosvětově vyhledávanou kolekci španělského neorealismu s opusy, které vznikly mezi léty 1951 až 1961. Výjimečný cyklus archivních snímků natočený režiséry jako Carlos Saura, Luis García Berlanga, Luis Buñuel či Juan Antonio Bardem mapuje neopomenutelnou etapu filmové tvorby, jež zachycuje obraz společnosti za doby frankistického režimu. „Vesměs všechny filmy tohoto směru byly mimořádně divácky úspěšné, protože ve svém realisticko-ironickém pohledu na tehdejší španělskou společnost poskytovaly divákům zábavu, odreagování nebo napětí. Ačkoliv upozorňovaly na dobové problémy, nešlo o moralizující přístupy,“ vysvětluje dramaturg festivalu La Película David Čeněk.

Mimořádnou kolekci sestavil Institut Cervantes, který ji s úspěchem prezentuje po celém světě. Na výběru filmů se podílela řada významných osobností, mimo jiné i Antonio Banderas, jenž tuto etapu komentuje: „Jde většinou o filmy z padesátých a z šedesátých let, které jsou politické, ale velmi různorodé v přístupu. Navíc nikdy nebudeme moci dostatečně vyjádřit svůj vděk všem, kteří tehdy dokázali tak věrně zachytit naši historii na plátnech kin. Museli být odvážní, mít smysl pro ironii a humor, ale i kritického ducha a v neposlední řadě i notnou dávku talentu.“


Program festivalu La Película nabídne šest zásadních snímků 50. a 60. let nejen pro španělskou, ale i světovou kinematografii v čele s prvním celovečerním hraným filmem dnes již světoznámého režiséra Carlose Saury Páskové / Los Golfos. Na svou dobu progresivní dílo Carlose Saury, které bylo považováno za manifest nové režisérské generace, se u nás k divákům dostalo pouze na vybraných filmových přehlídkách. Příběh party mladých výrostků, kteří se snaží přežít ne právě legálním způsobem v chudinských čtvrtích Madridu, v sobě mísí dokumentární postupy, práci s neherci či natáčení v autentickém prostředí. Zároveň zde spatřujeme aktuální problémy nezaměstnanosti a společenské bezvýchodnosti.

Návštěvníci festivalu se mohou těšit také na stěžejní dílo klasika španělské kinematografie Luise Buñuela Viridiana. Příběh novicky Viridiany je krutou satirou na náboženské pokrytectví. V ortodoxním Španělsku bylo promítání filmu ve své době zakázáno. Psychologické drama Smrt cyklisty / Muerte de un ciclista režiséra Juana Antonia Bardema odkrývá na pozadí jednoduchého příběhu pravou tvář španělské společnosti v době frankismu. Film režiséra Josého Antonia Nievese Condeho Brázdy / Surcos je vyzdvihován téměř jako manifest španělské odnože filmového neorealismu. Zdánlivě banální zápletka, kdy se venkovská rodina přestěhuje s vidinou lepších životních poměrů do města, je na svou dobu pojednána velmi realisticky a je nemilosrdným pohledem na dobové poměry. Přehlídka dále nabídne hořkou komedii Vozík / El cochecito režiséra Marca Ferreriho a jeden nejoriginálnějších španělských filmů všech dob Život před sebou / La Vida por delante, ve kterém s vtipnou nadsázkou zachytil obraz tehdejší španělské společnosti režisér Fernando Fernán Gómez.

„Letos je to posedmé, kdy Světozor hostí La Películu, a jsem velice potěšen, že letošní program vystihuje esenci španělského filmu – na jedné straně nabízí pohled ke kořenům dnešních legend a zároveň představuje soudobé herecké i režisérské talenty. Diváci jistě ocení i přesah dramaturgie za oceán, tedy ochutnávku z nejlepší dnešní venezuelské produkce, nebo spolupráci Španělů s Hollywoodem na filmu Vetřelci, který bude příští úterý festival zahajovat,“ komentuje skladbu sedmého ročníku ředitel kina Světozor Petr Jirásek. V kině Světozor bude během příštího týdne uveden například také animovaný film nominovaný na Oscara Chico & Rita úspěšných filmových tvůrců Javiera Mariscala a Fernanda Trueba, nahlížející do kubánské historie a historie amerického jazzu, fantasy snímek Mystikal, který ve velkém stylu natočil režisér Ángel Alonso, či ceněný psychologický film Oscarova polovina / La mitad de Óscar režiséra Manuela Martína Cuenca.


 
  Obrázky ke článku

 

Více obrázků   


  Doporučujeme


  Hejbejte.se!
 


Bavte.se: Kolektiv  |  Napište nám  |  Připojte se k nám  |  © Copyright 2005 - 2006, iD-SIGN, Všechna práva vyhrazena