středa 19.2.2020, svátek má Patrik
Úvodní stránka
Kultura dnes
Kam zítra
Multikina
Kalendář akcí
Začíná za chvíliVšechna města
Hledejte v   RubrikyVietnam - Hanoj a okolí III


30.10.2011 | 12:00
 
„Dobré ráno, Vietname!“ Tak takhle se tady opravdu vstává. Dlouho jsem tomu nechtěla věřit, takže když mě ráno o šesté budily někdy podivné zvuky trubky, vždycky jsem si autosugestivně namlouvala, že je to jen sen a ty docela ukřičené hlasy, že se také ozývají jen v podvědomí, ale v sobotu ráno, když jsem musela před šestou vstávat, abych vyrazila včas na Ha Long Bay, mě už ranní poslech místního rozhlasu neminul.

Vstávala jsem za zvuku famfár, které zněly silně patriotisticky, a následovalo povzbudivé žvatlání, opět doprovázené různými melodiemi, místními folklórními zpěvy a tradicionálními písněmi. Jak jsem se později dozvěděla, rozhlas má především sdělovat nejrůznější veřejná oznámení, například, že nepoteče voda, nebo která silnice bude uzavřena a z jakých důvodů.

Rozhlas je natažený snad všude. Jediné místo, kam tolik nedoléhá, je velké “Jezero navráceného meče“, kde to po ránu i večer tepe svěžím rytmem života: lidé tu cvičí, tančí (tango i hip hop), modlí se u svatyní a některé ženy v hloučcích zpívají a cvičí jógu a tai chi. Dokonce jsem na jedné lavičce natrefila na úžasného dědečka, úplně pohádkového, s takovou filozofickou prošedivělou bradkou a vnímavýma očima, který uměl ve svých 88 letech výborně anglicky a francouzsky! Byl moc vděčný, když jsem mu dala pár českých bonparů - jak už jsem psala v předchozích částech, sladkosti jsou tu luxusem.

Jezero navráceného meče (ve vietnamštině Hoan Kiem) je opředeno zajímavou historií: Podle vietnamské legendy Obří želva z tohoto jezera poskytla v 15. století králi Le Loiovi kouzelný meč, který mu pomohl vyhrát bitvu za nezávislost nad čínskou dynastií Ming. Král poté meč navrátil želvě, která ho má u sebe, než ho bude Vietnam zase potřebovat.

Kdysi v jezeře žilo víc občích želv, ale rybáři je v šedesátých letech minulého století téměř vyhubili a přežila jen jedna. Tento prastarý, vzácný tvor váží 200 kilogramů. V dubnu musela být želva, stará více než 500 let a mající krunýř skoro dva metry dlouhý a víc než metr široký, pro svá zranění vylovena a ošetřena.

Ale zpátky k Ha Long Bay – je to skutečná nádhera – zátoka proslulá vysokými vápencovými kopci, jeskyněmi, roztomilými loďkami rybářů a rybářskými vesničkami je ideálním místem pro líbánky a také sem za tímto účelem spousta turistů vyráží. Hory vystupují z moře jako osamocené monumenty a vytvářejí dechberoucí scenérie - zátoka byla v roce 1994 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO a v roce 2009 pronikla mezi 28 kandidátů na sedm nových, přírodních divů světa.

Oblast by se dala přirovnat k chorvatským Kornati, ale místní kopce jsou mnohem vyšší, ostřejší, vrásnatější, což jim dodává ohromné kouzlo. Turisté zde mají možnost na kánoích proplouvat mezi kopci i pod nimi skrze otevřené jeskyně, kde jsou kolikrát stropy tak nízko, že se musíte krápníkům vyhýbat. Mnozí využijí zastávek v lagunách a koupají se - i když, moře tady moc čisté není, protože se všechen odpad sype do vody…

Známou atrakcí je kromě veliké rybářské vesnice, kde si můžete přímo na místě nechat připravit jakoukoli mořskou specialitu, také Jeskyně překvapení – je podobná na ty naše, akorát je všude mnohem víc vody, často slané, a navíc se jeskyně nachází hodně vysoko v kopci, takže i vzduch tu je jiný – protože je jeskyně navíc z jedné části hodně otevřená a rozprostírá se spíše do šířky než do výšky, je tu dost teplo a prosvítá sem hodně denního světla, což spolu s tlumenými světýlky uvnitř jeskyně poskytuje pohled na okouzlující stínohru. Zajímavé je, že jak tu nikde nejsou popelnice, v jeskyni byl na každém rohu umístěn menší koš ve tvaru tučňáka – prostě proto, aby všichni pochopili, že tady se odpad na zem nehází!

 
Podle legendy vznikla oblast Ha Long v době, kdy vietnamští lidé bojovali proti Číně. Tehdy bozi seslali rodinu draků, aby pomohli bránit zemi. Draci od sebe oddělili drahokamy a nefrit - z drahokamů se staly ostrovy, které se spojily v zeď bránící útočníkům v postupu. Místo, kam přilétla dračí matka, získalo název Ha Long.


Turistická atrakce v srdci Hanoje: most na Jezeru navráceného meče.

Napsala: Martina Doležalová


 
  Obrázky ke článku

 

Více obrázků   


  Doporučujeme


  Hejbejte.se!
 


Bavte.se: Kolektiv  |  Napište nám  |  Připojte se k nám  |  © Copyright 2005 - 2006, iD-SIGN, Všechna práva vyhrazena